background

EKONOMİ

Mobiliz Araç Takip Sistemi ile Akaryakıt Tasarrufu

22 Şubat, 2018

Takip sistemi kullanmakta olan şirketlerin, filo yakıt maliyetlerini % 20'ye varan oranlarda düşürebildiklerini biliyor musunuz?

 Araç takip sisteminin hızlı, karlı ve kolay ölçülebilen faydalarından biri, yakıt kullanımını azaltma yeteneğidir.

İşletmenizin karlılığı yakıt maliyetinden etkilenebilir ve yakıt fiyatlarındaki sürekli dalgalanmalarla birlikte yakıt tüketimini etkileyen faktörlere dikkat etmeniz önemlidir. İyi bir araç takip sistemi ile filonuzun yakıt tüketiminde bir iyileşme görmenizi garanti altına alacak beş yolu bu yazıda paylaşıyoruz.

 1- Aşırı Rölantiyi Azaltma

Rölantide yakıt harcanır ve şirket araçlarınızın birçoğunun uzun süre rölantide kalması ihtimali vardır. Ortalama bir kamyon, 15 dakikalık rölantide 1 litrelik yakıt kullanır, bu nedenle günde 30 dakika fazladan rölantide çalışmak yılda 730 Litre fazladan tüketim demektir. Bunun yanısıra motordaki erken aşınma gibi zararlarını saymıyoruz.

 2- Hız Kontrolü

Hızlanma daha fazla yakıt tükettirir ve 100 km/s üzerindeki her 10 km'de yakıt ekonomisi %10 oranında azalır. Sürücüleriniz ne kadar çok hızlı araç kullanırsa, yakıt faturanız o kadar yüksek olur. Mobiliz, sürücülerinizin hız limiti aşımlarında sizi bilgilendiren bir sistemdir. Ani kalkış, sert fren, yüksek hızda viraja girme gibi bilgilendirmeler ile sürücülerinizin araç kullanım davranışlarını izler, önlemler alabilirsiniz.

 3- Bakım Optimizasyonu

Otomatik bakım uyarılarından yararlanmak, araçlarınızı en iyi yakıt kilometre oranına ulaştırarak en üst düzeyde tutmanıza yardımcı olabilir. Araç takip sistemleri ile km'ye dayalı veya motor çalıştırma sürelerine dayalı servis ihtiyaçlarını izleyebilir ve belirli bir aracın servise gereksinimi olduğunda sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Servis uyarıları, yakıt tasarrufu yapmanıza, araçların hizmet dışı kalma sürelerini kısaltmanıza ve aynı zamanda bakım maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 4- Daha İyi Rotalar

Mobiliz araç takip sistemi ile ilgili hedefe en yakın aracı yollayabilir, müşteri teslimatlarınıza giden en etkili güzergahı belirleyebilir ve sürücüleriniz trafik ve diğer sorunlar hakkında yönlendirilebilir. Sürülen gereksiz kilometreleri ortadan kaldırabilir ve trafikte ekstra yakıt tüketimi ve rölantide kalma süresini azaltabilirsiniz. Uygun rota belirleme sayesinde yakıt tasarrufu yapabilir ve verimliliği aynı anda artırabilirsiniz.

 5- İş Amaç Dışı ve Mesai Saati Dışı Kullanım

Araç takip sistemi ile belirlenen parametrelerin dışında araç kullanımında uyarı gönderilmesi için çalışma alanları ve zamanları oluşturabilir. Aracınızın bulunduğu yeri anında öğrenebilme olanağı, iş amacı dışı araç kullanımlarının azaltılmasını sağlar. Bu zaman ve coğrafi alan tanımlı engelleme uyarıları, sürücülerinizin kişisel kullanımı için yakıtınızın gereksiz harcanmasını önler.

 Sonuç: Tasarrufların İzlenmesi

Takip Sistemleri kullanılması ile filo yakıt tüketiminde ve iş verimliliğinde gerçek fark görülecektir.

Elbette, sürücülerin çoğu araçlarını sorumlu bir şekilde kullanmaktadır ancak ani hızlanma ve yüksek hızda kullanım gibi davranışların yakıt maliyetlerinizi ne kadar etkilediğinin farkında olmayabilirler. Araç Takip Sistemi bu konuda ve daha fazlasına yardımcı olabilir!

Unutmayın, siz de araç takip sistemi kullanan diğer tüm firmalar gibi çalışanlarınızın sürüş alışkanlıklarını yakından izleyerek ve onları hız, rölantide kalma ve agresif sürüşü azaltmaya yönlendirerek, şirketinizin yakıt maliyetlerini düşürüp şirket giderlerinizi azaltabilir, verimliliği arttırabilirsiniz.

BUNLARI DA OKUYUN
ETKİNLİKLER

Araç kullanımında bu önlemleri alın, yakıt tasarrufu sağlayın

ETKİNLİKLER

Geleceğin Sigortası: Kullanım Bazlı Sigorta