background

TEKNOLOJİ

Araç Takip Sistemi Seçerken

16 February, 2018

Bir Araç Takip Sistemi seçmek, piyasada bulunan ve çok geniş özellik yelpazesine sahip düzinelerce farklı ürün arasından seçim yapmak bazen çok zor olabilir. İşletmenizin gerçekten ihtiyaç duyduğu özellikleri belirlemenize yardımcı olacak ve ayrıca bir filo araç takip sisteminin seçeneklerini araştırırken neye bakmanız gerektiğini de söyleyecek bu makalede aradığınız tüm yanıtları bulacaksınız.

 

Araç izleme, GPS teknolojisi için en hızlı büyüyen pazarlardan biridir. Her büyüklükteki şirket, modern GPS cihazlarından yararlanmaktadır. En az bir şirket aracınız veya bir filonuz varsa Araç Filosu İzleme, işletmeler için gerçek bir tasarruf aracıdır. 

 

Aracı her zaman izleyebilme, işletme masraflarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Şirketinizin maksimum verimlilikle çalışmasını sağlamak, yakıt ve çalışanların fazla mesaisi gibi maliyetleri doğru yönetmek için, bir GPS filo yönetim sistemi gerçek bir yardımcıdır. Örneğin, aşırı rölantide araçlar, aşırı yakıt kullanır, aynı zamanda gereksiz araç aşınmasına neden olur ve zararlı sera gazı emisyonları üretir. Gerçek zamanlı bir araç filo izleme sistemi tarafından üretilen verileri ve raporları etkin bir şekilde kullanarak, yakıt maliyetleri yüzde 20'nin üzerine kadar büyük oranda azaltılabilir.

 

1) Veri Güncellemesine ne sıklıkta ihtiyacınız var?

 

Veri güncelleme sıklığı açısından "gerçek zamanlı" veya "pasif" olmak üzere iki genel kategori sistemi seçilebilir. Her ikisi de size araç hızı verisi, araç durur verileri, dur veri uzunluğu ve güzergah bilgisi verme yeteneğine sahiptir. Ancak, pasif sistemlerin size anında bilgi iletme imkanı bulunmamaktadır.

 

GERÇEK ZAMANLI ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

 

Gerçek zamanlı bir GPS araç takip sistemi, bilgilerinizi almanızı ve araçlarınızın yerini gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlamak için bir kablosuz ağı kullanır. Gerçek zamanlı GPS izleme genellikle filo araçlarını takip etmek isteyen şirketler veya kişiler tarafından kullanılır. Gerçek zamanlı sistemlerin bazı özellikleri, gerçek zamanlı sürücü varış uyarılarını, hız uyarılarını ve en yakın aracı belirli bir adrese yönlendirme yeteneğini içerir.

 

2) İşiniz için en önemli verilerin ne olduğuna karar verin!

 

 

SÜRÜCÜ DAVRANIŞI VE ARAÇ VERİLERİNİ İZLE

 

Çoğu şirket, sürücülerinin günün herhangi bir saatinde ne kadar hızlı sürdüğünü bilmek ister. Amaçları, gereksiz yakıt tüketimini önlemek, cezaları azaltmak, araçta yıpranma ve yıpranmaya bağlı kazaları önlemektir. Kilometre sayacı, uzaktan erişilebilen başka bir parametredir. Şirketler, zaman kaybı yaratan ve hataya açık olan manuel kilometre izlemeyi ortadan kaldırabilir.

 

ARAÇ TANISI İZLEME

 

Teşhis bilgileri yararlıdır çünkü bir araç probleminin erken uyarısını almak, küçük sorunların daha büyük daha pahalı sorun haline gelmeden onarılmasını sağlar. Sorunun önceden açık bir şekilde tanımlanması, teknisyenler için onarım işlemini düzene sokabilir. Tanı denetimi, aracın daha iyi korunması nedeniyle araç duruş süresini azaltmanıza da olanak tanır.

 

Bazı sistemler, doğrudan aracın on-board diagnostik sisteminden izlenen bilgileri kullanarak özellikleri belirler.

 

RAPORLAMA

 

Araç takip sistemleri ayrıca farklı formatlarda ve içerikte onlarca farklı rapor sunarak üzerinde bulundurduğu veriler ile ilgili kullanıcıları ve filo yöneticilerini bilgilendirerek doğru ve faydalı sonuçlar üretilmesini sağlar. 


FİRMA SEÇİMİ

Belki de en önemlisi, Araç Takip Sistemi’ne karar verirken, bunun sadece bir cihaz alımından çok, uzun yıllar hizmet alacağınız bir firma seçimi olduğunu unutmayın. Bu nedenle, firmanın kaç yıldır bu sektörde yer aldığı, mevcut referanslarının sayısı ve kalitesi, Ar-Ge’ye verdiği önem ve satış sonrası hizmetlerinin yaygınlığı ile firmanın kalıcılığı gibi kritik faktörleri sorgulamadan karar vermeyin.