background
Mobiliz Gartner 2021 Raporu’nda
Okumaya Devam

01
Mobiliz Gartner 2021 Raporu’nda

02
Mobiliz Kariyer Günleri’nde

03
Geleceğin Sigortası: Kullanım Bazlı Sigorta

GELİŞMELER
Mobiliz Gartner 2021 Raporu’nda

Dünya’nın en büyük araştırma şirketlerinden Gartner, Mart ayında yayınladığı ve AT&T Business, Verizon Connect gibi 20 dünya devinin içinde yer aldığı “Market Guide for Transportation Mobility” raporunda, Türkiye’den Mobiliz’e de yer verdi. 

Gartner, ulaşım sektörü liderleri ve tedarikçi firmalar için Pazar rehberi olarak hazırladığı bu raporunda araştırmaya katılan firmalardan aldığı veriler ile 2020-2026 yılları arası için Pazar gelişimi ve geleceği hakkında öngörülerde bulunuyor, sürücü güvenliği, artan maliyetler sebebiyle ulaşımda mobilite sunan teknolojilerin öneminin daha da artacağını aktarıyor. Araştırmaya katılan firmaların sunduğu verilere göre telematik hizmeti alan firmalar, yakıt giderlerinde %20 sağlıyor, doğru araç kullanım alışkanlıkları geliştirilerek kaza oranları %75 azalıyor, sigorta maliyetleri düşüyor, araç bakım masrafları ve sürüş saatleri %20 azalıyor, verimli araç kullanımı %15 artıyor.    

Söz konusu rapor içeriğinde, ulaşım sektöründe uluslararası çapta mobil teknolojiler alanında sistem ve çözüm sağlayan önemli firmalar yer alıyor. Gartner araştırmasına katılan bu firmalar, müşteri sayısı ve gelir bakımından önde gelen, sundukları hizmet bakımından tüm bölgeleri kapsayan veya bir bölgede Pazar lideri olan kapsamlı yeteneklere sahip, birden çok sektörü temsil eden firmalardan oluşuyor.

Mobiliz olarak 2004 yılından bu yana takip sistemleri alanında yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları ve edindiğimiz prestijli müşteri portföyü ile 100’den fazla ülkede 15.000’den fazla organizasyona danışmanlık hizmeti sağlayan Gartner’ın raporlarında yer aldığımız için gururluyuz.


ETKİNLİKLER
Mobiliz Kariyer Günleri’nde

Mobiliz, Bilkent Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezleri’nin Mart ayında online olarak düzenlediği Kariyer Fuarları’na katılarak öğrencilerle buluştu.

İş hayatına hazırlanmakta olan öğrencilerin, iş görüşmeleri, staj süreçleri ile ilgili sorularına yanıt veren Mobiliz yöneticileri, öğrencilere kariyer yolculukları ile ilgili tavsiyelerde bulundu, 3. ve 4. Sınıf öğrencileri ile mülakat simülasyonları gerçekleştirdi.  


EKONOMİ
Geleceğin Sigortası: Kullanım Bazlı Sigorta

Telematik bir aracın gerçek zamanlı sürüş verilerine uzaktan erişim yoluyla gerçek sürüş alışkanlıklarının ölçülmesine izin verir. Böylece, örneğin, aracın navigasyon sistemi, hız ölçer, kilometre sayacı ve takometre, frenleme ve hızlanma sistemleri, süspansiyon sistemi, anti-kilit frenlerinin devreye girmesi, gece yarısı sürüş alışkanlıkları gibi bir sürücünün gerçek deneyimi incelenebilir.


Telemetri, bilgisayarlarla yönetilen sistemlerin otomobillerde ortaya çıkmasını sağlayan 1980'lerden bu yana var olmuş ve 1990'larda GPS özel ve ticari kullanım için ve özellikle kamyon endüstrisinde operasyonları daha etkin bir şekilde yönetebilmek için kullanılmaya başlanmıştır.


Kullanım Bazlı Sigorta

Kullanım bazlı sigorta (UBI, Usage Based Insurance) örneğinde, değerlendirilmekte olan risk faktörleri ve değişkenler,  zaman içinde kendini kanıtlamış olan geleneksel değerlendirme yöntemleri ile (tipik olarak yaş, cinsiyet, medeni durum, kredi ve sürücü kayıtları ve sigorta puanları) örtüşür. UBI, ilgili verilerin kapsamını genişletir ve her bireyin gerçek yaşam sürüş davranışına, güvenli ya da tehlikeli sürüş uygulamalarına yönelik eğilimlere, sürüş özelliklerine, aracın mevcut durumuna, aracın çalıştığı yere, hava faktörlerine dayalı olarak risk değerlendirmesini mümkün kılar ve dahası geleneksel derecelendirme değişkenleri ile birleşince, UBI daha iyi bir risk değerlendirmesi yapar, sigortacılar en iyi şoförlere en yüksek indirimi sağlayabilir ve yine de makul bir karlılık seviyesini koruyabilir.

Sürüş verilerini edinmek ve değerlendirmek için UBI ve analitik araçlar için uygun teknolojileri kullanmak, hazırlık, insan gücü, teknoloji ve teçhizat, lojistik ve destek gibi maliyetleri de beraberinde getirir. Bununla birlikte, bu maliyetler genellikle kullanım esaslı sigortanın ticari faydalarından dolayı kabul edilebilir, bu faydaların arasında;


- Düşük riskli sürücüleri müşteri portföyüne çekme

- Müşteri sadakati arttırma

- Hasar masraflarını azaltma,

- Yıl içerisinde müşteriye dokunma (etkileşim) sayısını arttırma,

- Müşteri odaklı hizmet vermek için, kişiselleştirilmiş, gelir yaratıcı, katma değerli hizmetler sunma gibi faydalar bulunmaktadır.


Telematik, sigorta şirketlerinin müşteri tabanına düşük riskli sigortalılar eklerken, fiyat ve karlılık oranını arttırmasını, müşteri gözünde daha teknolojik şirket algısını güçlendirerek sigorta şirketlerinin konumlarını iyileştirmesine yardımcı olmak için bir strateji olarak kullanılabilir. Bir telematik programı geliştirirken, dikkatli planlama ve test etme, katma değerli hizmetlerin kullanımı, müşteri ilişkilerinin nasıl işlendiği, fiyatlandırma modeli ve veri analitiklerinin etkin kullanımı gibi faktörler başarı oranlarını artırabilir. 


Genel olarak, oto sigorta piyasasının hızla değişmekte ve değişmekte olduğu açıktır. Kullanıma dayalı sigorta programlarına erkenden dahil olan sigorta şirketleri, yenilikçi rakiplere karşı müşterilerini kaybetme riski taşıyanlara göre belirgin bir avantaja sahip olacaklar.


GELİŞMELER
2018 Yılı Bilişim 500 Araştırması "IOT ve M2M-Türkiye Merkezli Üretici Gelirleri" Kategorisinde İkinci Olduk.

Mobiliz, Bilişim 500’de yükselişini sürdürüyor. Mobil Takip Sistemleri’ndeki başarısı ile sektöre adını yazdırmaya devam ediyor.

Takip sistemleri sektöründe öncü Mobiliz, "Türkiye ilk 500 Bilişim Şirketi" 2018 yılı araştırmasının "Mobil Uygulama Gelirleri" kategorisinde 2. sırada yer aldı.

2014 yılı araştırma sonuçlarında Bilişim 500 Mobil Uygulama Gelirleri Kategorisi'nde 10. sırada yer alan Mobiliz, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında aynı kategoride 3. sırada yer almıştır. 2018 yılında ise Mobil Uygulama - Türkiye Merkezli Üretici kategorisi ile IOT ve M2M Türkiye Merkezli Üretici kategorisinde 2.  olarak başarılarını artırarak sürdürmektedir.

TEKNOLOJİ
En Kompleks M2M Uygulaması: Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri, M2M uygulamaları içinde belki de en komplekslerinden biri olma özelliğine sahiptir.

M2M uygulamalarında genel olarak uç noktalar, kablolu veya kablosuz sabit lokasyonlarda ve tipik olarak merkezin sorgulaması sonucu bir düzen içerisinde bilgi iletirler. Araç takip sistemlerinde ise mobil ortamın değişken sinyal koşulları altında araçlardan rastgele düzende gelen dakikada 100 binlerce mesajın gerçek zamanlı işlenme zorluğu ve bir mesajın dahi kaçırılması durumunda o araçla ilgili raporlarda hata oluşma durumu, iyi bir sistem tasarımı için bir çok konuda ciddi bir “know-how” gereksinimi doğurmaktadır.

Hemen her gün pazara yeni oyuncular girmekte, bunların bir çoğu yeterli birikime ve teknolojik altyapıya sahip olmadan basit bir yazılım ve bir kara kutu ile işe başlamakta, başta çok düşük marjlarla müşteri temin ederek büyüyen sistemin gerek teknolojik gerekse yatırım ve satış sonrası destek altyapılarını sağlayamayarak müşterilerini mağdur edebilmektedir. Yatırım kararı aşamasında seçim yaparken teknolojik ve satış sonrası destek altyapıları iyi incelenmelidir.  

Levent Aydoğan

CEO / Yönetim Kurulu Başkanı

EKONOMİ
Araç kullanımında bu önlemleri alın, yakıt tasarrufu sağlayın

10 saniyeden fazla rölantide beklemeyin.

Seyahatinizi planlayın (Güzergah tespiti ve saat seçimi yapın; seyahati planlamadığınızda dur-kalk sayınız artar).

Motoru ısıtmak için beklemeyin.  Aracınızı ilk 5 dk düşük devirde kullanmanız yeterlidir.

En çok yakıt tüketimi hızlanma ile oluyor. Ani hızlanmalardan kaçın.

Sabit hızla gitmek performansı artırır, sabit hızla gidin.

Maksimum hız limitinizi yüzde 10 düşürün. Filolarda maksimum hız limitinin operasyona uygun olarak belirlenmesi gerekiyor. Sürücülere bırakılmamalı, araç takip sistemi ile kontrol altında tutulmalı. 

Gereksiz yükten kaçının.

Yokuş aşağı giderken aracı boşa almayın, gaza basmamanız yeterli olur.

Pencerelerinizi kapatın.

Trafik akışına uyun.

Gezilerinizi birleştirin.

Lastik basıncınızı kontrol edin.

Kaliteli yakıt ve yağ kullanın. 

YENİLİKLER
Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI), sigorta şirketleri için devrim niteliğinde yeni ufuklar tanımlamaktadır. Sigorta şirketi ve müşteriler arasında kazan kazan ilişkisine dayanan yeni bir modeldir.

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Nedir? Nasıl Çalışır?

•       Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) ile sigorta şirketleri risklerini daha iyi yönetebilmekte ve müşterilerini daha güvenli sürüşe yönlendirmektedir.

•       Güvenli sürüş yapan müşteri ise daha düşük sigorta pirimi ödemektedir. 

•       Müşteri aracına OBDII portuna kolayca mobil veri birimi monte edilmekte, birim sürücünün hangi zaman aralıklarında ne kadar ve nasıl sürüş yaptığını raporlamakta ve pay-as-you-drive’dan (PAYD), pay-how-you-drive’a (PHYD) geçiş sağlamaktadır.

•       Aşırı hız, sert fren ile durma ya da ani dönüş yapma, patentli, hassas üç boyutlu hareket sensörü sayesinde ani manevralar ve diğer ani hareketler tespit edilebilmektedir.

•       Aracın, günün hangi saatlerinde, ne kadar ve nasıl kullanıldığı gibi bilgiler GSM üzerinde merkez yazılımda toplanmakta ve diğer bilgilerle birlikte risk analiz ve puanlama yapılmaktadır.

•       Uygulama ülke ve sigorta şirketlerine göre özelleştirilerek özel dizayn edilmektedir.

Sigorta Şirketlerine Faydası Nedir?

•       Halihazırdaki durumda sürücü risk tespiti  gerçek saha verisine dayanmamakta ve bu durum gerçek veriye dayanmayan bilgi ile sigorta primi üretmeye sebep olmaktadır. Risk yönetimi gerçek bilgi olmadığı için zayıf kalmakta ve hasar oranları karlılığı zorlamaktadır.

•       Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) ile sürücünün ne kadar ve nasıl araç sürdüğü, nerede sürdüğü ve günün hangi zamanlarında sürdüğü gibi risk analizi açısından değerli bilgiler elde edilmektedir. Bu bilgiler, sigorta şirketine sürüş risklerini ve risk gruplarını doğru tespit etme ve risk-hasar oranlarını öngörme fırsatı sağlamaktadır.

•       Öncü sigorta şirketleri, rakiplerinde bulunmayan, çok değerli bir müşteri profili bilgisine sahip olmaktadır.

•       Kaza yönetimi, anlık kaza uyarısı ve kaza canlandırma yapılabilmektedir.

•       Kullanım Bazlı Sigorta (UBI)  uygulanmaya başlandığında;

•       Adil ve doğru fiyat tespiti yapılır,

•       Sürücü performansını iyileştirmek için canlı geri bildirimler sağlanır ve müdahale ile risk düşürülür,

•       Kötü ve düzelmeyecek sürücülerden sigorta şirketini kurtarır,

•       Güvenlik ve rahatlık kapsamında katma değerli  servis teklifler sunarak değer teklifi artırılır,

•       Düşük risk sebebiyle daha doğru teklif sunarak Pazar payı artırabilir,

Sonuç olarak sigorta şirketleri için karlılıkta genel iyileşme sürücüler için ise daha düşük sigorta maliyetleri ve artan yol güvenliği sağlanır.

Dünya’daki Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Uygulamaları

•       Dünya’daki araçların sayısı 2 milyar’dan fazladır ve %5’inden daha azında filo yönetim ve takip birimleri bulunmakta, çok azı ise UBI kapsamındadır.

•       Avrupa’da 2,5 milyon araç takip edilmektedir. Bu araçların yaklaşık 500.000 adedi UBI kapsamındadır,

•       Frost&Sullivan’ın tahminine göre 2018 yılında pazarın 40 kat büyüyerek 20 milyon araçta UBI kapsamında telematik birim olması öngörülmektedir.

 

 

ETKİNLİKLER
Mobiliz, Logosphere 2017'de

Mobiliz, Logosphere 2017'de Logo Çözüm Ortağı olarak geliştirdiği araç takip sistemi entegre çözümleri ile işletmelerin elde edeceği yararlar hakkında bilgiler aktardı.


Gün boyu süren etkinlik sırasında Mobiliz ziyaretçilere, teknolojinin etkin kullanımı ile araç takip sisteminin işletmelerin kurumsal kaynak yazılımlarına nasıl entegre olabileceğini ve tek sistem altyapısı sayesinde maliyetlerin nasıl daha etkin yönetilebileceğini aktardı ve rekabette nasıl öne geçebileceğinin  yol haritasını çizdi.